Financiële stand van zaken 2025 - kwartaal 1+2

Inleiding

Terug naar navigatie - Financiële stand van zaken 2025 - kwartaal 1+2 - Inleiding

In wat volgt maken we een financiële stand van zaken op over de eerste jaarhelft van 2025. We doen dit op het totaal van het exploitatie – en investeringsbudget, evenals op de deelrubrieken van het exploitatiebudget. We gebruiken hiervoor de indeling dewelke we de afgelopen jaren ook hebben gebruikt in de rapportering van de jaarrekening.

Totaal exploitatiebudget

Terug naar navigatie - Financiële stand van zaken 2025 - kwartaal 1+2 - Totaal exploitatiebudget

De kosten zijn de werkelijk gefactureerde bedragen. De vastleggingen zijn de genomen engagementen, logischerwijze zijn deze dus hoger omdat een deel van deze engagementen nog moeten gefactureerd worden. De trend voor wat betreft de ontvangsten en uitgaven is vergelijkbaar met de voorgaande jaren. Als gevolg van de sterke inflatie zien we wel dat de absolute uitgaven hoger liggen dan de voorgaande jaren, waarbij de grootste impact zich vooral op het vlak van de loonkosten situeert. Onderstaande grafiek toont deze sterke inflatoire stijging duidelijk aan.

 

Exploitatie
saldo vs budget
geboekt
vastleggingen
53.950.090,28
57.427.004,85
uitgaven
59.457.608,75
51.919.486,38
ontvangsten
78.651.711,35
38.472.019,75

Detail exploitatieuitgaven : kosten of gefactureerde bedragen

Terug naar navigatie - Financiële stand van zaken 2025 - kwartaal 1+2 - Detail exploitatieuitgaven : kosten of gefactureerde bedragen

De werkingskosten en personeelsuitgaven zijn procentueel vergelijkbaar met de voorgaande jaren en zitten dus op schema zoals gebudgetteerd.

TOTAAL
Exploitatieuitgaven
Budget
vastgelegd
saldo vs budget
aangerekend
realisatiegraad aanrekeningen
Personeelsuitgaven
60.456.841,95
32.649.051,96
27.814.424,21
32.642.417,74
53,99%
Werkingskosten
20.879.733,71
13.035.473,91
12.000.790,39
8.878.943,32
42,52%
Werkingssubsidies
16.295.219,43
5.628.589,24
12.008.566,63
4.286.652,80
26,31%
Schuld
3.027.550,38
1.350.074,19
1.677.476,19
1.350.074,19
44,59%
Overige
10.717.749,66
4.763.815,55
5.956.351,33
4.761.398,33
44,43%
TOTAAL
111.377.095,13
57.427.004,85
59.457.608,75
51.919.486,38
46,62%

Detail Exploitatieontvangsten

Terug naar navigatie - Financiële stand van zaken 2025 - kwartaal 1+2 - Detail Exploitatieontvangsten

De exploitatie-ontvangsten over de eerste jaarhelft zijn lager dan gebudgetteerd (een trend die we de afgelopen jaren ook steeds hebben vastgesteld). Dit wordt verklaard doordat een aantal belangrijke ontvangsten (vb voorschotten onroerende voorheffing) pas in de tweede jaarhelft worden gestort. 

TOTAAL
Exploitatieontvangsten
Budget
vastgestelde rechten
saldo vs budget
gevorderd
realisatiegraad
Fiscale ontvangsten
44.376.836,14
8.015.998,61
36.360.837,53
8.015.998,61
18,06%
Ontvangsten uit de werking
22.680.392,37
8.895.258,04
13.785.134,33
8.895.258,04
39,22%
Werkingssubsidies
47.766.084,56
20.865.382,64
26.900.701,92
20.865.382,64
43,68%
Financiële ontvangsten
970.015,00
76.679,42
893.335,58
76.679,42
7,90%
Overige
1.330.403,03
618.701,04
711.701,99
618.701,04
46,50%
TOTAAL
117.123.731,10
38.472.019,75
78.651.711,35
38.472.019,75
32,85%

Investeringsbudget

Terug naar navigatie - Financiële stand van zaken 2025 - kwartaal 1+2 - Investeringsbudget

De gerealiseerde ontvangsten en uitgaven blijven onder budget, maar de gefactureerde uitgaven zitten al op bijna 30% van het budget (inclusief overdrachten) wat in vergelijking tot voorgaande jaren een aanzienlijke vooruitgang is op het vlak van realisatiegraad. Gedurende de eerste 6 maanden van dit jaar werd al voor 17,3 Mio EUR gefactureerd. Op het vlak van vastgelegde kredieten stellen we vast dat deze reeds 65% van het budget bedragen, wat overeenstemt met ca 38,5 mio aan lopende investeringsprojecten dewelke concreet in uitvoering zijn. Bij de inhoudelijke beleidsevaluatie wordt de stand van zaken van de verschillende investeringsprojecten uitvoerig toegelicht, hierbij een overzicht van de belangrijkste projecten.

  • Aanleg Sportpark Lier
  • Restauratiewerken Begijnhof
  • Restauratie St-Gummaruskerk
  • Ontsluitingsweg R16
  • Heraanleg Lisp 1 (Sterrenstraat-Maanstraat-Komeetstraat-Hemelplein)
  • Heraanleg Bosstraat
  • Renovatie noodwoningen
  • ...

 

Investeringen
Budget
vastgelegd/vordering
saldo vs budget
aangerekend
realisatiegraad
uitgaven
59.299.578,64
39.316.666,07
19.982.912,57
17.334.158,63
29,23%
ontvangsten
22.652.781,51
2.808.878,14
19.843.903,37
2.808.878,14
12,40%
SALDO
-36.646.797,13
-36.507.787,93
-139.009,20
-14.525.280,49